Ekonomi

Borsa güne yüzde 0,21 yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 15,73 puan ve yüzde 0,21 artışla 7.677,78 puana yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,69 artarken, holding endeksi yüzde 0,05 azaldı. Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 4,76 ile turizm olurken, en çok azalan ise yüzde 0,18 ile madencilik oldu.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi dün olumlu bir seyir izleyerek günü yüzde 3,19 artışla 7.662,05 puandan tamamladı. ABD’de makroekonomik bilgilerin beklentilerin üzerinde performansını sürdürmesinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelede politika alanını daraltabileceği endişesi nedeniyle küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor.

ABD’de bilanço dönemi borsalarda hisse ve bölünme bazlı dalgalanmaların artmasına neden olurken, dün piyasaların kapanmasının ardından bilançosunu açıklayan ABD’li e-ticaret devi Amazon’un gelirleri 2019’da yüzde 13 arttı. yılın üçüncü çeyreği. Dünya genelinde dün yaşanan düşüş eğiliminin tersine dönmesinde Amazon’un beklentileri aşan karlılığı etkili oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35’e çıkardı.

Mekanizmalar güçlendirilmeye devam ediyor

TCMB tarafından yapılan açıklamada, Türk lirası mevduatların payının artırılmasına yönelik ek adımlarla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmeye devam edileceği belirtilirken, vergi düzenlemelerinin enflasyona geçişinin maliyet- Son dönemde etkili olan ücretler ve döviz kuru kaynaklı baskılar önemli ölçüde tamamlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre TCMB, sadeleştirme kapsamında ihracat kredisi ve şirketlerin krediye erişimine yönelik başvuru kolaylığının yanı sıra Türk lirasının (TL) bankacılık sistemindeki payının artırılmasına yönelik adımlar attı. Bugün ABD ve Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi verileri ile İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100’de 7.750 ve 7.800 seviyelerinin görüldüğünü kaydetti. endeks direnç, 7.550 ve 7.400 puanları ise destek konumunda.

haber-derepazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu