Haber

FETÖ’nün Orta Asya liderine 21 yıl hapis

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı operasyonuyla Türkiye’ye getirilen FETÖ’nün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı, “silahlı terör örgütü yönetmek” suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına tutuklu sanık İnandı ve avukatı katıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, savcının bir önceki duruşmanın esasına ilişkin mütalaasını sunduğunu belirterek, sanık ve avukatına savunma yapma sözü verdi.

avukatı önündeki ifadesini yalanladı.

MİT Başkanlığı’na esir düştüğü Kırgızistan’da yaklaşık 26 yıl yaşadığını ve bu ülkenin vatandaşlığını da kazandığını belirten İnandı, “Adapazarı’ndaki iş adamlarının 1995 yılında Kırgızistan’da okul açtığı bilgisini aldım. O dönemde eşimle birlikte burada çalışmak için başkent Bişkek’e taşındık.O zamanlar yönetim kurulu başkanı olduğum SEBAT eğitim kurumunda 11 okul ve 1800 öğrenci vardı.Yönetim kurulu başkanıydım. 2000 yılından yakalandığım güne kadar yönetmenler.” söz konusu.

Söz konusu eğitim kurumunun bugün itibarıyla 12 bin öğrencisi, 20 bin mezunu ve 3 bin çalışanı olduğunu anlatan İnandı, okulların ihtiyaç duyduğu malzemeleri FETÖ’nün finans kuruluşlarından Kaynak Holding aracılığıyla sağladıklarını söyledi.

Örgütün Orta Asya yapılanmasına ilişkin itiraflarının yer aldığı avukat huzurunda alınan ifadeyi reddeden İnandı, “36 yıllık hizmet operasyonunda (FETÖ) bulundum. Müdürlük ve öğretmenlik yaptım” dedi. ifadeleri kullandı.

Örgütün sözde üst düzey yöneticisi olduğu yönündeki tanık ifadelerine atıfta bulunarak, herhangi bir yasa dışı işlem yapmadığına inandığını ve FETÖ’nün şifreli iletişim programı ByLock kullanmadığını belirtti.

İstihbarat teşkilatı tarafından tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu savunan İnandı, “Dünya barışına katkıda bulunduğum için buradayım, bununla gurur duyuyorum. Hayatımda hiçbir suç işlemedim. Mahkeme heyetinin yapmayacağına inanıyorum.” adalete olan inancımı kırıyorum. Ne yaptıysam insanlık için yaptım, pişman değilim.” dedi.

Son sözleri sorulan İnandı, hatasız olduğunu öne sürerek beraatini istedi.

Sanık avukatının ifadesini alan mahkeme heyeti, ardından ara kararını açıkladı. Buna göre sanık Orhan İnandı, “silahlı terör örgütü yönetmek” suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haklarında takdir indirimi yapılmayan İnandı’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

iddianame

MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirilen Orhan İnandı, 5 Temmuz 2022’de adı geçen yetkililere teslim edildi.

İddianamede İnandı’nın “silahlı terör örgütü yönetmek” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianameye göre aktif pişmanlık kararlarından yararlanmak istemeyen ancak Orta Asya’dan FETÖ’nün sorumlu olduğunu kabul eden İnandı, örgütün bu bölgedeki yapılanması hakkında bilgi verdi.

İnandı, FETÖ’nün bugüne kadar deşifre edilemeyen birçok yöneticisinin isimlerini ve sorumluluk alanlarını da deşifre etti.

haber-kusadasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu