Haber

“Harika Çocuk” Çankaya’da yaşatılacak

Çankaya Belediyesi, Türk Keman virtüözü Suna Kan’ın adını uygun bir alana verecek.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yaşamları ve başarılarıyla örnek alınan isimlerin isimlerini vererek belediye uçlarındaki park ve alanları ölümsüzleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan “Harika Çocuk” lakaplı Türk Keman virtüözü Suna Kan’ın adı Çankaya’da uygun bir alana verilecek.

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Çankaya, belediye bünyesindeki park ve alanlarda sanatçıdan bilim adamına, siyasetçiden gazeteciye birçok alanda başarılara imza atmış ve hayatıyla örnek olmuş birçok kişinin adını taşıyor. sınırlar. Bu kapsamda müzik dünyamızın değerli isimlerinden birinin adı Çankaya’da yaşatılacaktır. Çankaya Belediye Meclisi olağan toplantısı Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Suna Kan’ın isminin Çankaya’ya uygun bir alana verilmesi konulu İsimlendirme Kurulu tarafından hazırlanan rapor oylanarak kabul edildi.

 

SUNA KAN KİMDİR?

1936 yılında Adana’da doğan Suna Kan, beş yaşında babasından keman öğrenmeye başladı. Hulusi Karsel’den keman dersleri alan Kan, Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi. İlk resitalini 18 Nisan 1946’da Ankara Devlet Konservatuarı konser salonunda veren Kan, Mozart’ın 5. Keman Konçertosu’nu seslendirdiği bu resital nedeniyle “Harika Çocuk” olarak anıldı. Devlet bursuyla Roma’ya giden Kan, Paris Konservatuarı’ndan birincilikle mezun oldu. Yurt dışında sayısız ödül kazanan Kan, yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı olarak atandı. Kuruluşunda da yer aldığı Ankara Oda Orkestrası’nda baş kemancı ve solist olarak yer alan Kan, başarısını Türkiye’de de sürdürerek sayısız ödül aldı. Kan, 11 Haziran 2023’te 86 yaşında Ankara’da öldü.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu