Teknoloji

iOS 16.4 herkesin beklediği bu özelliği nihayet hayata geçirecek

WebKit blogundaki yeni bir gönderiye göre, Apple’ın yeni iOS 16.4 ve iPadOS 16.4 betaları, ana ekranınızdaki Safari web uygulamalarının size anlık bildirimler göndermesine izin verecek.

İlk iPhone’dan bu yana, ana ekranınızda uygulama benzeri simgeler olarak görünen web sitelerine kısayollar ekleyebilirsiniz, ancak web uygulamaları size bildirim gönderemez veya bildirim rozetleri gösteremez. Ancak iOS ve iPadOS 16.4 ile bu durum değişecek gibi görünüyor.

Ana Ekrana eklenen bir web uygulaması, ‘abone ol’ düğmesine dokunmak gibi doğrudan kullanıcı etkileşimine yanıt verdiği sürece anında iletme bildirimleri almak için izin isteyebilecektir. iOS veya iPadOS, kullanıcıdan web uygulamasına bildirim gönderme izni vermesini ister. Kullanıcı daha sonra iPhone ve iPad’deki diğer tüm uygulamaları beğenir. Bildirim Ayarlarında web uygulamalarının izinlerini yönetebilecektir.

Web uygulamalarından gelen bildirimler, tıpkı diğer uygulamalardan gelen bildirimler gibi çalışır. Kilit Ekranında, Bildirim Merkezinde ve eşleştirilmiş bir Apple Watch’ta gösterilebilir.

Web uygulamaları ayrıca bir bildirim rozeti sayısı belirleyebilecek ve Bildirimler ayrıca Odak modlarını da destekleyecektir. Ana ekranınızda bir web uygulamasının birden çok sürümü varsa, bunların farklı ayarları olabilir; bu, örneğin kişisel ve ticari kullanımı ayırmaya yardımcı olmak için yararlı olabilir.

Bu web push bildirimi değişiklikleri aslında oldukça uzun zaman önce vaat edilmişti, çünkü Apple ilk olarak Haziran ayında WWDC 2022’de web push bildirimlerinin yolda olduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu